Gatunek
|
Nazwa gatunkowa: |
Sceloporus serrifer (Cope, 1885)
|
Nazwa angielska
|
Blue Fence Lizard, Blue Spiny Lizard
|
Występowanie
|
Belize, Gwatemala, Meksyk, Stany Zjednoczone
Powiększenie mapy
|
Biotop
|
Występują w rejonach pustynnych i półpustynnych. Lubią przebywać na większych głazach i kamiennych ścianach (jak chyba wszystkie Sceloporusy doskonale się wspinają).
|
Hodowla grupowa
|
Hodujemy pojedynczo, Hodujemy w parach, Hodujemy w haremach
|
Aktywność
|
Dzienna
|
Typ terrarium
|
Terrarium pustynne
|
Wielkość terrarium dla dorosłego
|
80x50x50 cm
|
Wielkość terrarium dla pary
|
120x60x50 cm
|
Wielkość terrarium dla haremu
|
120x60x50 cm
|
UVB
|
10%
|
Dymorfizm płciowy
|
Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
|
Środowisko życia
|
Gatunek naziemny
|
Informacje wstępne
|
Jest to niestety kolejny mało doceniany w terrarystyce gatunek. Pięknie ubarwiony, aktywny. Największy ze Sceloporusów - samce osiągają długość całkowitą nawet nieco ponad 35 cm. Prawie wszystkie osobniki pochodzą z odłowu, lecz niestety jak na razie mało kto stara się je rozmnożyć.
|
Wygląd samca
|
Samce są nieco jaskrawiej ubarwione. W okresie godowym nabierają błękitnego koloru na podgardlu i brzuchu.
Rosną do ok. 35 cm długości całkowitej, z czego około połowa to ogon.
|
Wygląd samicy
|
Rosną do ok. 25 cm długości całkowitej, z czego około połowa to ogon.
|
Terrarium
|
Terrarium o układzie raczej poziomym, choć u tego gatunku wysokość też może być duża.
Jako podłoże najnaturalniejszy będzie piasek, jako urozmaicenie terenu kamienie, konary. Bardzo korzystna będzie ścianka strukturalna, a najlepiej trzy, ponieważ gady te bardzo lubią się wspinać.
|
Temperatura
|
W dzień temperatura otoczenia powinna wynosić ok. 28-30°C, a pod lampą grzewczą powyżej 40°C.
W nocy spadek do temperatury pokojowej lub nieco niżej (18-20°C).
|
Oświetlenie cykl
|
12 godzin
|
Żywienie
|
Sceloporus serrifer żywi się owadami.
|
Rozmnażanie
|
Okres godowy przypada na wiosnę, a po około dwóch miesiącach samica rodzi żywe młode, od kilku do kilkunastu sztuk na jeden miot.
|
Zimowanie
|
Tak zwane półzimowanie odbywa się w niższych temperaturach (10-15°C), lecz gady te pozostają aktywne. Nie śpią zupełnie przez żaden okres, jak w przypadku tych gadów, które przechodzą prawdziwą hibernację.
|
Źródła informacji
|
https://www.reptileforums.co.uk/forums/lizards/567770-blue-spiny-lizard-sceloporus-cyanogenys.htmlhttps://www.exotic-pets.co.uk/blue-spiny-swift.htmlhttp://www.iucnredlist.org/details/64143/0http://reptile-database.reptarium.cz/species?genus=Sceloporus&species=serrifer&search_param=((search%... zaloguj się, aby czytać więcej
|
1 Komentarze