Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?






- - - - -

Tribolonotus Novaeguineae Nowogwinejski Scynk Krokodylowy

Napisany przez tribolonotus, 08 maja 2013 · 3 112 wyświetleń

W życiu terrarysty nastaje kiedyś taki moment w którym decyduje się na zakup kolejnej bądź pierwszej jaszczurki. Wiedza i chęci stają się kluczem w zdobywaniu doświadczenia. Gatunek który będę prezentował, nie jest powszechnie znany. Mozliwe że pierwszym problemem jest dostępność. Choć fakt że ukazują się na zagranicznych giełdach nie jest niczym nowym,jak i to że sa to osobniki pochodzące ze środowiska naturalnego,co odstrasza wielu kupujacych. Powodem tego jest wysoka śmiertelność w przeciagu kilku miesięcy, na skutek trudnych warunków transportu,jak i zarobaczenia z naturalnego środowiska. Kolejny jest fakt że wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawe z ich istnienia. Dlatego postaram się przybliżyć nieco informacji na jego temat.
Charakterystyka gatunku.
Rok 1834 Wyprawa badawcza do Nowej Gwinei pod przewodnictwem Dr. Hermanna Schlegel zaowocowała odkryciem pierwszego z ośmiu przedstawicieli rodziny Tribolonotus. Tribolonotus Novaeguineae zamieszkuje obszary lasów tropikalnych na wysokości 60 m.n.p.m które cechują niskie amplitudy temperatur a wysokie opadów. Niewielkich rozmiarów jaszczurka rzadko przekraczającą 25 cm długości calkowitej, o silnie wyodrebnionej trójkątnej głowie z wachlarzem ośmiu kostnych wypustek na ksztalt korony. Cztery łuskowate wyrostki lekko zakrzywione w strone przedniej pary krotkich krzepkich lapek,wyrastają z karku i przechodrza od ramion aż po zwieńczenie ogona.
Nowogwinejski Scynk Krokodylowy bo tak pozwolę sobie go nazwać by nie mylić z Tribolonotus Gracilis potocznie nazywanym Scynkiem Krokodylowym. Z własnych obserwacji i literatury wynika że samce w odróżnieniu od samic sa znacznie jaśniejsze. I nie ma to związku z barwami godowymi ,lecz
z tym że samice zamieszkują dolną partie lasu stąd bardziej brunatny kolor wynikający z barw otoczenia, natomiast samce sa wyraznie jaśniejsze prawdopodobnie ze względu na raczej nadrzewny tryb życia skąd obserwuje swoje terytorium. Jeśli chodzi o terytorializm to Nowogwinejskie Scynki należa do Jaszczurek bardzo terytorialnych,dlatego nie powinno sie trzymać więcej niż jednego samca na samice lub dwie.Zaciekle bronia samic i obecności drugiego samca w terrarium doprowadzi do bardzo zacieklej walki.
Bardzo duży wpływ na aktywność Nowogwinejskich Scynków Krokodylowych ma strefa klimatychna w jakiej żyją w naturalnym srodowisku. Najwieksza ilość promieni UVB jaka dociera do dna genstego lasu tropikalnego przypada na godziny 7 -9:30 i 18-19:30 według własnych obserwacji.
W tych godzinach Jaszczurki przejawiają największą aktywność. Nie należą do Jaszczurek które lubia być niepokojone obecnością człowieka. Obserwacja z bliskiej odległości powoduje znieruchomienie jaszczurki, wszelkie wyciąganie z terrarium jest nie wskazane ze względu na ogromny stres dla gada.
Jeśli chodzi o TERRARIUM.
Proponuje zbiornik 160-80-80 (dł-sz-w) w którym muszą znaleźć się konary,korzenie zniornik wodny najlepiej z emiterem mgły,mech i wszelkiego rodzaju lupiny orzecha kokosowego ,które posłużą jako kryjowki a tych im więcej tym lepiej. Nie może zabraknąć roślin; pnacych,zwisajacych ogolnie takich które odwzoruja naturalne środowisko.
Jeśli nasze osobniki są dorosłe , a osiągają ja w wieku : samce 3 lat ,samice nie co później bo ok 4 roku życia. Wydłużony okres osiągnięcia wieku rozrodczego wynika z powolnego metabolizmu tych Nowogwinejskich Jaszczurek. Przypuszczalnie żyją 15 lat. I warunki jakie im stworzyliśmy sa odpowiednie dochodzimy do etapu.
ROZMNAŻANIE
Akt zalotow i samego zbliżenia nie jest niczym spektakularnym w wykonaniu tych Jaszczurek. Samiec na widok samicy energicznie unosi i opuszcza głowe licząc na zainteresowanie partnerki. Zainteresowana samica pozwala podejść unoszacemu i opuszczajacemu głowę samcowi . Ocierając się o nią dochodzi do ogona by wejść na jej grzbiet ,chwycić za kark i wprowadzić chemipenisy. Następnie okres ciąży ,w którym to czasie samica aktywnie poluje , gdzie po ok 65 dniach wspólnie z samcem wykopuja na ok 2 cm głębokości rowek w ktory znosi wilgotny mech . Złożone jajo mierzy 19mm na 8mm szerokości ,zakopane ok 1,5 cm warstwą ziemi . Tuż obok gniazda samica wykopała jame po katem ok 45* na głębokość 8 cm. Sama inkubacja trwa w zależności od temperatury od 65-80 dni. Gdzie jak podają sprawdzone źródła temperatura początkowa inkubacji powinna być w granicach 29,8* i co tydzień mniejszać o 0,5* , gdyż zbyt długie przebywanie zarodka w wysokiej temperaturze doprowadzi do obumarcia. Wyklute młode mierzą od 5 do 6,5 cm podobne do rodziców o kremowych wzorkach na puszczku. Im bardziej wybarwiony pyszczek tym osóbnik dojrzalszy, zywia się malymi plazami,larwami,narybkiem, i wszystkim tym co dorosłe, oczywiście karmowka dostosowana do wielkosci i wieku.
Przebywanie czy manewrowanie w terrarium w którym przebywa maleństwo powoduje że zaczyna podobnie jak rodzice udawać martwego.
Samce w odróżnieniu od samic są jaśniejsze,masywniejsze ich kostny układ czaszki również się różni. Czaszki samic jak i same głowy są bardzo smukłe w odróżnieniu od szerokich samczych głów.Na tylnych łapach samce zarówno na palcu wskazujacym jak i środkowym maja od spodniej strony gruczoły zapachowe.
ŻYWIENIE
Jesli spojrzymy pod względem utrzymania naszego smoka to mamy szeroki wachlarz możliwości . Od wszelkich larw,karaczanów, swierszczy,moli ,ślimaków po ryby. Ciekawe sprawa ma sie w przypadku ryb, Tribolonotus Novaeguineae wykazuje zainteresowanie zarówno żywą, polując na co wolniejsze osobniki jak i martwa. Lecz suszonej dostepnej w ofercie wielu sklepów zoologicznych nie akceptuje,przechodząc obojetnie.
Dziekuje za uwage Cyprian "Tribolonotus"Bryniarski

Załączone miniaturki

  • Załączony obraz
  • Załączony obraz
  • Załączony obraz






Przekierowania dla tego wpisu [ URL ]

Brak przekierowań na ten wpis

Kwiecień 2025

P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
2122232425 26 27
282930    

Ostatnie wpisy

Albumy mojej galerii

Ostatnie komentarze

Moje zdjęcie

użytkownicy przeglądający

0 zarejestrowanych terrarystów, 1 gości, 0 anonimowych terrarystów

Przeszukaj mój blog

Ostatni odwiedzający

Blogi moich znajomych






© 2001-2025 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.