Witam!
O założeniu tego blogu myślałem już od kilku miesięcy, ale zawsze setki innych pomysłów na minutę odciągały mnie od napisania tych kilku słów. Terrarystyką zajmuję się od niemal dziesięciu lat. Pierwotnie hodowałem najpospolitsze patyczaki rogate, niedługo później przygarnąłem żółwika greckiego. Teraz po wielu latach opiekuję się kilkoma gekonami lamparcimi, dwoma niechcianymi żółwikami, skorpionami i wszelkiej maści robactwem. Chciałbym jednak pokazać tutaj nie tylko zwierzęta przywiezione daleko zza granicy, ale również piękno polskiej fauny. Jak szybko zauważycie moim oczkiem w głowie są przede wszystkim owady. Ich różnorodność i liczebność zmuszają mnie do ciągłego doszkalania się, czytania kluczy, żeby wiedzieć co się właśnie zobaczyło, lub sfotografowało. Mam nadzieję, że krótkie opisy pod zdjęciami nie znudzą Was a zachęcą do większej dociekliwości

BIEDRONKA SIEDMIOKROPKA - Coccinella septempunctata
Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny polski chrząszcz z rodziny Biedronkowatych. Zajmuje niemal wszystkie siedliska łącznie z tymi silnie zurbanizowanymi. Długość jej ciała dochodzi do 8mm. Ma nieodzowną rolę w zwalczaniu mszyc i czerwc. Jak podają źródła jeden osobnik w stadium larwalnym jest w stanie zniszczyć nawet 2000 sztuk tych owadów. Więc jeśli masz problem z mszycami w ogrodzie możesz zakupić jaja biedronki siedmiokropki jako biologiczna metoda ochrony roślin


d80 + Industar 61L + pierścienie pośrednie – światło zastane
BZYG – Parasyrphus punctulatus
Wszędobylski przedstawiciel rodziny bzygowatych. Na całym występuje aż 5500 gatunków z tej rodziny z czego w Polsce prawie 400. Przez wielu na pierwszy rzut oka może przypominać osę. Jest to oczywiście specjalnie mylący zabieg. Ubarwienie to odstrasza potencjalnych drapieżników. W mojej opinii jest to jeden z najbardziej ciekawskich owadów z jakimi miałem styczność. Wystarczy chwilę przytrzymać rękę przed sobą a z pewnością sam usiądzie i będzie spijał słony pot z naszej dłoni.


d80 + Industar 61L + pierścienie pośrednie – światło zastane
KONIK POSPOLITY - Chorthippus biguttulus
To właśnie on nadaje letniej łące ten leniwy charakter za sprawą swojej muzyki. Zaczyna się od wyraźnych pojedynczych uderzeń, które są następnie wydawane coraz szybciej i po 2-3 sekundach nagle się kończą. Niezwykle trudne do rozróżnienia od innych koników z rodzaju Chorthippus za sprawą różnorodnych wariacji ubarwienia w obrębie każdego z gatunków. Uwzględniając również formy przejściowe daje to dziesiątki różnych kombinacji. Dopiero przeanalizowanie śpiewu poszczególnych grup dało podstawę do wyodrębnienia kolejnych gatunków (pomijając współczesne badania DNA).

d80 + Industar 61L + pierścienie pośrednie – światło zastane
KRUSZYCA ZAŁOTAWKA - Cetonia aurata
To bliższy już terrarystom polski gatunek chrząszcza z rodziny poświętnikowatych. Za sprawą swojej zielono-złotawej barwy i wielkości dochodzącej do 2 cm stała się wdzięcznym okazem do hodowli terraryjnej. W naturze zwykle można je zastać na białych kwiatach rutewki wąskolistnej (widoczne na zdjęciu), oraz kwiatach czarnego bzu.


d80 + Industar 61L + pierścienie pośrednie – światło zastane
Paratalanta pandalis
Wbrew pozorom to nie naćpane stworzonko ze słomką


d80 + Industar 61L + pierścienie pośrednie – światło zastane
TYGRZYK PASKOWANY - Argiope bruennichi
Duży pająk sieciowy dochodzący do 20mm (samice). Głowotułów srebrzysty, odwłok zaś mają żółtobiały z czarnymi poprzecznymi pasami. Najchętniej zajmują stanowiska wśród wysokich traw, zarówno suchych jak i wilgotnych łąk. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest sieć z silniej uplecionym pionowym, zygzakowatym pasem wzmacniającym. Teraz coś dla fanów modliszek. Nie tylko wasze piękności lubią przekąski podczas kopulacji. Również samice tygrzyka niezwykle często po udanych zalotach (zwykle początkowo nieśmiałych) zjadają samca i składają duży przędziony kokon.



d80 + Industar 61L + pierścienie pośrednie – światło zastane
Teraz coś bardziej terrarystycznego!
Wstawię trzy zdjęcia zwierząt. Ciekawy jestem kto, spośród czytających wykaże się i odgadnie co to za dziwadła




Liczę również na konstruktywne komentarze i jeśli nastąpiła pomyłka w oznaczeniu któregoś z przedstawionych zwierząt to zostanę o tym poinformowany;) Nie jestem alfą i omegą a entomologią zajmuję się jedynie hobbystycznie w czasie wolnym od pracy.
Pozdrawiam, Fraanki
W Polsce... ale w moich terrariach
taki smaczek typowo terrarystyczny 